Ako dlho vydržali?
04.06.2019
Keď si niekto kupuje obuv, tak jedna z dôležitých otázok, ktoré si kladie, je obyčajne: "Koľko mi to vydrží?" Obyčajne je to vzťahované k časovému hľadisku - tamtie topánky už mám 5 rokov, hentie sa mi rozpadli po 3 mesiacoch. Podľa mňa je však vhodnejšia miera na vyhodnotenie trvanlivosti nachodená vzdialenosť a prípadne ako doplňujúci údaj výškové metre. Treba brať do úvahy, že vrcholový ultra-bežec v tréningovej fáze môže nabehať 100 - 200 km týždenne. A iste uznáte, že keď takýto človek povie, že tieto topánky som rozbil za tri mesiace, má to úplne inú výpovednú hodnotu, ako keď sa iný vystatuje, že danú obuv už má 2 roky a pritom v nej chodí raz za 2 týždne na prechádzku po lese.
Cca 650 km a 25 000 výškových metrov ...
... majú na tachometri Labky, o ktorých bude reč v nasledovných riadkoch. Pre zaujímavosť, nosil som ich zhruba rok. Za ten čas stihli samozrejme opáčiť veľa asfaltu pri cestách do práce, na nákup či len tak po meste. Výškové metre však svedčia o tom, že neraz zakúsili aj náročnejšie terény - z tých najzaujímavejších napríklad tatranský Kriváň, Otrhance v Západných Tatrách či okolie Tre Cime v Dolomitoch.
Bežecké sandále Labky na tatranskom Kriváni
Na tatranskom Kriváni
Ako sa nachodená vzdialenosť prejavila na ich stave? Podrážka je značne zošúchaná v miestach, kam smeruje najväčšia sila dopadu pri behu - t.j. pod metatarznými kosťami prstov. Zrejmejšie je to z obrázku. Z pôvodnej hrúbky 12 mm je v najtenšom mieste odhadom polovica. Na menej namáhaných miestach je stále poznať pôvodný dezén.
Barefoot sandále Labky - opotrebovanie podrážky po 650 km
Vrchná protišmyková vrstva je mierne zodratá a po okrajoch trochu rozstrapkaná, ale drží pevne na mieste a plní svoju úlohu. Za povšimnutie stojí jednoznačne viditeľný obrys chodidla a tvarové prispôsobenie sandále.
Barefoot sandále Labky - opotrebovanie protišmykovej vrstvy po 650 km
Šnúrka medzi prstami je prakticky v pôvodnom stave, táto časť je pri používaní veľmi málo namáhaná. Ukotvenie v podrážke takisto prežilo vo veľmi dobrej kondícii.
Barefoot sandále Labky - opotrebovanie popruhu medzi prstami po 650 km
Najkritickejšie miesta sú práve tam, kde sa popruhy križujú cez seba. Mnoho ľudí vyslovuje obavu o to, či sa popruhy nederú, keď sa dotýkajú zeme. Jednoznačnú odpoveď poskytne nasledovný obrázok - je vidieť, že časť, ktorá prichádza do styku s terénom, je prakticky nedotknutá. K oderu dochádza vyššie, pretože pri každom kroku sa popruhy trú o seba.
Barefoot sandále Labky - opotrebovanie popruhov po 650 km
Oddialenie popruhov z ich "naučenej" polohy odhalí kritické miesto. Žiadne zo sandálí podobného typu čo poznám ešte nevymysleli riešenie - tak sa snáď niekedy niečo vynorí. Momentálne je to závislé od kvality a oteruvzdornosti samotného popruhu, ale nemenej aj od spôsobu nosenia. Je vhodné občas v sandáloch pochodiť v potoku, aby sa vypláchli nečistoty a drobné kamienky spomedzi popruhov. Práve tie zvyšujú odieranie. Taktiež je dobré sem-tam skontrolovať miesto kríženia a "upratať" popruhy, aby pokrčením nevytvárali hrany.
Barefoot sandále Labky - opotrebovanie popruhov po 650 km
No a vzhľadom na jednoduchosť obuvi takéhoto typu sú už vlastne popísané všetky funkčné časti a miesta náchylné na opotrebovanie. Konkrétne tento pár je ešte stále nositeľný, aj keď už s určitými obmedzeniami - jednak tenkosť podrážky v prednej časti a jednak kvôli tomu, že odierajúce sa popruhy sa trošku predlžujú a tým kazia nastavenie ich dĺžky.
650 km a 25 000 výškových metrov je však stále úctyhodný výkon pre "na kolene" vyrobenú obuv, čo myslíte?