Hybaj hore!
10.08.2022
Koncom roka 2020 mi pri jednej potulke Malou Fatrou napadla taká myšlienka - čo keby bola na nejakej chate, na ktorú stále dokola chodia makači z Turca, blinkačka? Možno ste to ešte zažili, alebo videli v starších filmoch - taká veľká krabica, do ktorej sa strkajú kartičky a ono to tam spraví dierku alebo vyrazí dátum. No, ale ako také niečo zohnať? Tož, úvaha pokračovala ďalej, však skoro na každej chate už je WiFi, tak prečo to nespraviť elektronicky... Po príchode domov som teda sadol k internetu a hľadal nejaké elektronické súčiastky, pomocou ktorých by sa to dalo realizovať. Webhosting som mal tak či tak kvôli Labkám, takže dorobiť ďalšiu stránku nebol problém. Po pár pokusoch a skúšaní som teda mal doma pripravené zariadenie, ktoré by mohlo byť hore na chate. (Ak niekoho zaujímajú technickejšie detaily - vnútri krabičky je WEMOS D1 R2 s čipom ESP8266, ktorý cez I2C zbernicu číta vstup z 16 znakovej klávesnice a tiež cez I2C má pripojený displej. Čip sa cez WiFi pripája k internetu a cez http volá api na serveri - posiela tam zadaný kód a zobrazuje odpoveď.)
Hybaj Hore - blinkačka
Hotová krabička "blinkačky"
Voľba chaty bola viac-menej jasná - Chata pod Kľačianskou Magurou (vôbec nie zo sebeckého dôvodu, že tam chodím najčastejšie, lebo to mám najviac po ruke ). Dohodol som sa teda s prevádzkovateľomi, že to tam môžem osadiť, nejakú chvíľu sa riešilo vhodné miesto na montáž (kvôli covidu bol vnútrajšok chaty neprístupný a dosah WiFi vonku nebol práve ideálny). Nakoniec bolo treba trochu upraviť konštrukciu samotnej krabičky a umiestnenie čipu. No a keď všetko fungovalo, spustil som testovaciu prevádzku - 14.12.2020. Makači začali započítavať svoje výšľapy a rozbehli sa preteky - každý chcel nadupať čo najviac do konca roka.
Chata pod Kľačianskou Magurou
Chata pod Kľačianskou Magurou
Hybaj Hore - Chata pod Kľačianskou Magurou
Na Silvestra sme Magurskú blinkačku pokrstili
Od 1.1.2021 sa teda rozbehla oficiálna prevádzka, registrovalo sa čoraz viac ľudí. Začali sa ozývať aj makači z Martinských Holí, že by chceli blinkačku aj tam. Riešenie už bolo vyvinuté, úpraviť stránku tak, aby vedela zobrazovať viac chát nebol problém. Tak sa teda rozbehlo pátranie, kde by sa dala krabička umiestniť - ale spočiatku bez úspechu. Nakoniec to kamarát vybavil na novopostavenej chate Javorina. Takže objednávka ďalších súčiastok, dať dokopy zariadenie, vyjsť s ním hore a namontovať. Technické problémy neboli žiadne a teda 10.6.2021 bola prevádzka na Holiach úspešne spustená.
Chata Javorina na Martinských Holiach
Chata Javorina na Martinských Holiach
Hybaj Hore - Chata Javorina na Martinských Holiach
Blinkačka na Javorine
No a vtedy si vravím, keď 2 chaty, prečo nie aj viac? Tak som začal poškuľovať aj po ďalších okolo Turca - Chata pod Suchým, Chata pod Chlebom, Chata pod Borišovom... Problém bol, že všetky tieto chaty boli práve v štádiu zmeny prevádzkovateľa a/alebo prerábky. Plus pod Suchým a Borišovom sú aj mierne technické prekážky - elektrina + internet. Takže zatiaľ realizácia zahŕňala len dve chaty.
V lete 2022 sa konečne dovŕšila prerábka Chaty pod Chlebom. Tak som tam hneď nabehol, získal kontakt na nového majiteľa a vybavil dovolenie na montáž ďalšej blinkačky. Proces sa opakoval, objednávka súčiastok, zmontovanie zariadenia, úprava webu... A 7.8.2022 som bol krabičku namontovať hore - opäť bez technických problémov.
Chata pod Chlebom
Chata pod Chlebom
Hybaj Hore - blinkačka na Chate pod Chlebom
V procese montáže ...
Hybaj Hore - blinkačka na Chate pod Chlebom
... a prvé blinknutie
Všetko dianie sa dá sledovať na stránke Hybaj Hore. K 10.8.2022 je zaregistrovaných 218 makačov, 3 chaty a 9543 výšľapov. Na webe sa dočítaš pravidlá pre výšľapy na jednotlivé chaty, uvidíš, ako vysoko sme už vystúpali na obežnú dráhu Zeme a tiež dosiahnuté achievementy. Ak ťa iniciatíva zaujala a chceš si aj ty počítať výstupy, neváhaj sa registrovať - a je jedno, či spravíš 1 za rok alebo 5 každý týždeň - všetko sa počíta. Detaily pre registráciu nájdeš v záložke registrácia. A čekni aj fejbrúček - Hybaj Hore.