Priestor na prsty
07.06.2021
Pri pretrieďovaní doslúžilej obuvi mi napadlo podrobnejšie sa pozrieť na priestor pre prsty v jednotlivých topánkach. Odrezal som zvršky tak, aby bolo vidno uloženie prstov pri obutí. Ako prvé sú Toppo Runventure 3 - v nich som mal pocit chýbajúceho miesta pre malíček a "röntgenový" pohľad to potvrdzuje.
Toppo Runventure 3 - priestor pre prsty
Toppo Runventure 3
Taktiež miesto na strane palca by mohlo byť širšie, ale nevadilo mi to.
Ďalej sú Altra Lonepeak 4.5. V nich som nepociťoval žiadny diskomfort čo sa týka šírky. Obnažený pohľad však ukazuje, že nejaké miesto navyše by predsa ešte bodlo.
Altra Lonepeak 4.5 - priestor pre prsty
Altra Lonepeak 4.5
Aj keď sa jedná o jedny z najširších topánok, ktoré sa dajú na našom trhu zohnať, stále neposkytujú dostatok miesta na prirodzené roztiahnutie prstov. Na ďalšom obrázku je vidieť porovnanie s nohou obutou v Labkách, kde sa môžu prsty roztiahnuť tak, ako len chcú.
Altra Lonepeak 4.5 a Toppo Runventure 3 - vnútorný priestor
No a teraz si predstavte, koľko miesta je asi tak v bežných topánkach tvarovaných do špica a ako sa musia prsty nasardinkovať, aby sa tam zmestili. Chodidlo potom stráca stabilitu v priečnom smere, lebo prsty sa nevedia zaprieť do strán. Na záver ešte ukážka vo Vibram Fivefingers (tie ešte slúžia, takže som ich nerozrezal ).
Vibram Fivefingers
Keď budete najbližšie kupovať topánky, skúste si spomenúť na tieto riadky a fotky.