Čo všetko vydržali?
03.05.2020
Kamarátovi sa podarilo zodrať jeden pár Labiek na totálku a doraziť ich na Rysoch. Nižšie je pár viet to tom, ako mu poslúžili.
Barefoot sandále Labky na Ďumbieri
Podľa prepočtu krokov som v nich nachodil cca 650km - väčšinou asfalt, betón, kameň. Roztrhli sa mi pri výstupe na Rysy - šmykla sa mi noha a ako sa zastavila o sandálku, tak sa to rozthrhlo. Čiže to nebolo len tak samo od seba alebo silou. Čo ma prekvapilo je protišmyková vrstva - ako skvele drží nohu, aj keď bola spotená. Šmýkať to začalo ozaj až vtedy, keď som pochodil po vode a bolo to komplet mokré.
Slovenské barefoot sandále Labky - opotrebovanie popruhov
Taktiež podrážka - neveril by som, kým som to nevyskúšal. Vôbec nešmýkala, držala na skale, na hline, na tráve, na šotoline. Dokonca aj ta posledná tura na Rysy (keď už bola v takom stave ako na fotke), tak stále držala - určite lepšie, ako iné topánky určené na turistiku, ktoré som mal.
Slovenské barefoot sandále Labky - opotrebovanie podrážky
Slovenské barefoot sandále Labky pri turistike na Rysy
Naozaj tie sandálky vydržali neskutočne kilometre + mojich 100 kg živej váhy + batožina. Ďalšia vec, ktorú nechápem, že vôbec netlačia. Nerobia krvavé otlaky (pri posledných dvoch 30km túrach som mal akurát zvrchu zodratú nohu do krvi v mieste, kde je pracka nad prstami), taktiež žiadne "zodratie medzi palcom a prstom". Hodnotím veľmi pozitívne a už deriem ďalšie 2 páry. Ďakujem.
Slovenské barefoot sandále Labky - roztrhnutý popruh po 650 km
Na záver by som ešte doplnil 2 veci:

  • Zodratie kože od popruhov samozrejme môže nastať, hlavne ak sa dostanú nečistoty a kamienky medzi popruh a nohu. Ako prevencia slúži hlavne dobré nastavenie popruhov na konkrétne chodidlo - každý má trochu inak tvarované kosti a niekomu môžu sadnúť dobre v určitej polohe a druhému o centimeter ďalej. Taktiež na dlhšie trasy je vhodné na exponované miesta (medzi prsty, na hornú časť chodidla...) namazať trochu kozmetickej vazelíny, ktorá zníži trenie medzi popruhom a kožou.

  • Nechoďte v Labkách na Rysy! Teda... Choďte Ale nie ak máte podobnú obuv prvýkrát na nohách a slovo "barefoot" ste ešte ani nepočuli. Na výkon podobného charakteru je potrebná adekvátna príprava a skúsenosti!