Postup výroby (paracord)
28.06.2019
V predchádzajúcich dvoch častiach (I., II.) sme si povedali, ako vyrobiť podrážku barefoot sandálov a ako na ňu uchytiť popruhy. Čo ale, ak namiesto popruhov chceme použiť paracord alebo inú šnúru? To si vysvetlíme v nasledovných riadkoch.
Najprv je potrebné ukotviť šnúru v prednej časti podrážky. Pripravíme si "štuplík" podobným spôsobom, ako pri ukotvení popruhov (podrobný návod tu). Postup je rovnaký - jediný rozdiel je, že ovinutie vytvárame na celej dĺžke šnúry, ktorá bude použitá, nie len na krátkom kúsku - viď obrázok. "Štuplík" v podrážke je vhodné tiež prilepiť pomocou lepiacej pištole.
Príprava paracordu pre výrobu barefoot sandálov
Na odhadnutie správnej dĺžky šnúry, ktorá sa použije, treba mať prax. Ale nie je problém zobrať šnúru značne dlhšiu, najprv ju poprevliekať podľa návodu a až potom odstrihnúť.
Pri samotnom prevliekaní opäť treba dbať na správny postup a smer. Začíname smerom k diere na vnútornej strane podrážky (vnútornej strane chodidla).
Prevliekanie paracordu pri výrobe barefoot sandálov
Pokračujeme na vonkajšej strane.
Prevliekanie paracordu pri výrobe barefoot sandálov
Na miestach, kde sa pri popruhoch použili spony, pri paracorde budú uzly. Určite existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako ich uviazať. Na nasledovných obrázkoch si ukážeme jeden z postupov, ktorý sa osvedčil. Ako prvý príde tzv. prusík. Tento uzol zabezpečí nastaviteľnosť v oboch smeroch a zároveň pri zaťažení drží na mieste vďaka treniu.
Uzol prusík pri viazaní barefoot sandálov z paracordu
Pre vytvorenie členkového popruhu využijeme 2x líščiu slučku - je to v podstate prusík, ale len s jedným ovinutím.
Líščia slučka pri viazaní
Taký istý uzol sa ešte na záver priviaže o opačnú stranu časti paracordu, ktorá ide cez pätu. Prebytočná dĺžka, ktorá vznikne, sa už ľubovoľne previaže tak, aby zbytočne nevytŕčala. Výsledok vyzerá nasledovne:
Hotové barefoot sandále z paracordu
A nové barefoot sandále sú pripravené na obutie - dĺžky jednotlivých častí paracordu samozrejme ešte treba nastaviť podľa chodidla. Postup bude vysvetlený v ďalšom článku.
P.S. Ak fotky, ktoré boli použité na ilustráciu, nie sú dostatočné, v galérii na hlavnej stránke môžete nájsť hotové paracordové sandále odfotené z najrôznejších uhlov.