Postup výroby (2. časť)
20.06.2019
V prvej časti návodu sme si povedali, ako vyrobiť podrážku pre barefoot sandále. Poďme si ďalej ukázať, ako k nej primontovať popruhy.
Uchytenie v podrážke
Najprv potrebujeme vyrobiť "štuplík", ktorý bude kotviť popruhy v podrážke v prednej časti. Ten sa skladá z krátkeho kúska (cca 5 cm) hrubšej, 6 mm šnúry (kúpite v galantérii alebo tam, kde majú lezecké laná), okolo ktorej sa dolu obmotá tenšia šnúra (galantéria) - tak, aby výsledok mal priemer o čosi menší, ako pripravené vybratie v podrážke (jasnejšie to bude na obrázkoch nižšie, kde už to bude osadené). Omotaná šnúra sa pár krát prešije ihlou a niťou. Obe šnúry musia byť polyesterové (t.j. plastové), lebo v ďalších krokoch sa budú spracovávať teplom - s prírodnými materiálmi by to nešlo.
Príprava popruhov pre výrobu barefoot sandálov
Po zošití treba stredom prepchať klinec, alebo zabrúsený hrubší drôt - názorne je to ukázané na obrázku. Klinec prechádza aj cez hrubší kúsok šnúry a tým ho fixuje. Prebytočnú dĺžku klinca, ktorá prečnieva, treba odstrihnúť.
Príprava popruhov pre výrobu barefoot sandálov
Nakoniec treba ešte "štuplík" spiecť dohromady. Spodná časť sa nahreje nad zapaľovačom alebo plynovým sporákom (pozor na teplotu, aby sa to len tavilo - keď už to dymí, tak je zle ) a ešte horúca pritlačí o hladký kovový povrch. Kov veľmi rýchlo odvedie teplo a tým zabezpečí, že sa roztavený plat neprilepí.
Príprava popruhov pre výrobu barefoot sandálov
Naľavo po zapečení, napravo pred ním
Takto pripravené "štuplíky" ostáva už len osadiť do pripravených dier v podrážkach - teraz sa konečne vyjasní, prečo sme vyrábali práve taký tvar. Medzi podrážku a spodnú časť "štuplíka" odporúčam ešte naniesť trocha lepidla z tavnej pištole, poriadne to stlačiť dokopy a nechať vychladnúť. Lepidlo vyplní medzery a zabraňuje vnikaniu nečistôt pri používaní.
Výroba barefoot sandálov - osadenie popruhu do podrážky
Naľavo je vidno prierez osadeným "štuplíkom" - priestor je vyplnený tavným lepidlom
Prečnievajúcu dĺžku treba skrátiť úmerne veľkosti chodidla - aby zruba o 1 - 2 cm prečnieval cez medzeru medzi palcom a ukazovákom. Najlepšie to je rezať pájkovačkou alebo niečím podobným - rez sa hneď zataví a zabráni sa strapkaniu. Dá sa to urobiť aj ostrým nožom, len treba rezať opatrne a hneď to zataviť zapaľovačom.
Výroba barefoot sandálov - osadenie popruhu do podrážky
Výroba barefoot sandálov - primeranie dĺžky popruhu
Popruhy
Následne treba prepojiť samotný popruh s prečnievajúcou časťou šnúry. Popruhy sa dajú kúpiť v galantériách, len treba dávať pozor na kvalitu - tie najobyčajnejšie sú upletené veľmi riedko a veľa toho nevydržia. Vyberať treba robustnejšie popruhy. Na prepojenie sa osvedčilo použiť kúsok taftovej stuhy (dá sa kúpiť asi v každej galantérii). Na obrázku je to rozkreslené - popruh je zasunutý cca do polovice hĺbky "tunela" , ovinutie popruhu stuhou je naznačené.
Výroba barefoot sandálov - prišívanie popruhov
Potom sa popruh prehne napoly a prešije krajom - vznikne tak nový "tunel", do ktorého sa vsunie prečnievajúca časť šnúry. Pozor - otvorená časť véčka, ktoré vytvára popruh, musí smerovať k vonkajšej strane sandále (vonkajšej strane chodidla). Názornejšie na obrázku.
Postup výroby barefoot sandálov - prišívanie popruhov
"Tunel" sa nasunie na šnúru a poriadne poprešíva krížom-krážom. Ďalej si treba odstrihnúť správnu dĺžku popruhu - osvedčila sa dĺžka obvodu sandále plus cca 10 cm. Podobne ako na obrázku (v prípade neistoty radšej viac ako menej).
Postup výroby barefoot sandálov - primeranie dĺžky popruhu
Odstrihnutý koniec popruhu treba zataviť zapaľovačom, aby sa nestrapkal. Na popruh sa navlečie spona - dá sa kúpiť v galantériách, prípadne v Remame alebo Storexe. Šírka spony musí samozrejme korešpondovať so šírkou popruhu - obyčajne 15 alebo 20 mm. Po navlečení spony otvorená časť "véčka" popruhu bude smerovať nahor. Tiež sa na popruh môže navliecť kus zošitej gumičky - jej účel bude zrejmý na konci prevliekania.
Ďalej treba popruh prevliecť otvormi v zadnej časti sandále. Postup je na nasledovnej sekvencii obrázkov:
Prevliekame v smere šípok, začíname smerom k vnútornej strane sandále (chodidla), pozor na jediné pretočenie popruhu, inak ide priamo ...
... pokračujeme na vonkajšej strane, pozor opäť na jediné pretočenie ...
... a na koniec sa popruh prevlečie sponou a gumičkou (ak je voľná časť príliš dlhá, môže sa odstrihnúť a zataviť)
Na záver sa ešte pridá členkový popruh - ten je veľmi jednoduchý, nebudem to rozpisovať, stačí pozrieť na obrázok.
Hotovo
A v tomto momente sú sandále pripravené na obutie - samozrejme, pred nosením na dlhšie vzdialenosti ešte treba popruhy poriadne nastaviť. A môžete sa pochváliť vlastnoručne vyrobenou obuvou.
P.S.: Hotové sandále z rôznych uhlov si môžete obzrieť v sekcii galéria na hlavnej stránke - ak by niečo nebolo úplne zrejmé z fotiek v článku.