Postup výroby (1. časť)
18.06.2019
Zámerom Labiek je nielen šíriť povedomie o barefoot obuvi (a neobuvi ), ale tiež upriamiť pozornosť na vlastné schopnosti. Sandále podobné tým, aké vyrába indiánsky kmeň Tarahumarov v Mexiku, zvládne bez problémov vyrobiť každý domáci kutil (pre viac informácií o Tarahumaroch, ale aj o behaní - kniha Born to run). V nasledovných riadkoch sa dozviete, aký technologický postup (taktiež inšpirovaný indiánskymi sandálmi) sa osvedčil pri výrobe Labiek.
Ak by ste sa rozhodli postupovať podľa návodu a vyrobiť si vlastnú obuv - fantázii sa medze nekladú. Keby sa Vám zdalo, že niektorý krok je zbytočný, alebo že by ste to vedeli navrhnúť lepšie, smelo do toho. A teda - v prípade, že by ste to vedeli lepšie, budeme radi, ak sa so zlepšovákom podelíte. No ale dosť omáčok, poďme vyrábať.
Podrážkové platne
Podrážkové platne na výrobu barefoot sandálí
Najskôr budeme potrebovať materiál, z ktorého bude podrážka. Labky používajú podrážkové platne, ktoré sa dajú kúpiť v predajni obuvníckeho materiálu Remam v Hornej Strede. Sú to veľké pláty z "gumy" s rôznymi hrúbkami a dezénom (teda ono to nie je guma, ale názvy styropor či poroflex asi aj tak nič nepovedia). Ako alternatíva to može byť plášť z pneumatiky, ale s tým sa dosť ťažko pracuje - kvôli oceľovým výstužiam. Prípadne kadejaké rohože a podobne - proste odolný hrubší kus gumovitého charakteru.
Keď máme zvolený materiál, treba načrtnúť výsledný tvar. Labky používajú štandardizované šablóny a v prípade že nesedia dobre, tak nákres chodidla. Pri domácej výrobe je najjednoduchšie obkresliť chodidlo priamo na materiál. Pozor - nezabudnúť označiť miesto medzi palcom a "ukazovákom" nohy - tade pôjde popruh. Tiež treba naznačiť diery v zadnej časti - ich približnú polohu uvidíte pri rozkliknutí ktorejkoľvek šablóny tu.
Vyrezávanie barefoot sandáli z podrážkovej platne
Určite ste prišli na to, že ďalším krokom je vyrezanie výsledného tvaru. Ideálne je na to orezávatko s "lámateľnou" čepeľou - vždy ju máte ostrú. Ak sa však doma nenájde, poslúži hocijaký ostrý nôž.
Vyrezávanie barefoot sandáli z podrážkovej platne
Pokiaľ sa budete dostatočne snažiť, dá sa to vyrezať veľmi pekne a precízne. Vzhľadom na rýchlosť výroby je však oveľa jednoduchšie vyrezať to hala-bala a následne zabrúsiť na brúske. Stačí najobyčajnejšia stojanová brúska, ktorá sa nájde asi v každej druhej pivnici či garáži. Ak sa nenájde, dá sa použiť aj ručný šmirgeľ.
Brúsenie podrážky barefoot sandálov
Nahrubo vyrezané kusy pripravené na zbrúsenie
Ďalším krokom je vyvŕtanie dier na miestach, kade budú cez podrážku prechádzať popruhy. Samozrejme, podľa šírky použitých popruhov, prípadne paracordu. V prípade popruhov treba prerezať aj priestor medzi dvomi dierami.
Podrážky pre barefoot sandále
Vľavo diery pre paracord, vpravo pre popruhy ...
Podrážky pre barefoot sandále
... a diery pre popruh medzi prstami (označili ste si to miesto, však? )
A na záver vŕtania ešte vyhĺbenie zapustenia pre "štoplík" - na to treba špeciálny vrták. Dá sa to ešte frézovacím alebo brúsnym nástavcom, ale je to pracnejšie. Nástroj na obrázku sa však osvedčil najviac.
Vŕtanie dier do podrážok barefoot sandálov
Lepenie
Nasleduje nalepenie protišmykovej vrstvy. Tento krok je možné úplne vypustiť a nechať materiál podrážky tak, ako je. Tie podrážkové platne sú však voči nohe zvrchu pomerne šmykľavé. Labky používajú na vrchnú vrstvu koženku, ktorá je príjemná na dotyk a voči koži chodidla vytvára veľké trenie. Nejaké základné farby sa obyčajne dajú kúpiť v metrovom textile alebo galantérii, väčšia farebná paleta je k dispozícii napríklad v spomínanom Remam-e. Lepiť to treba nejakým kvalitným kontaktným lepidlom a podľa návodu na použitie. Pri chemopréne treba naniesť lepidlo na obe lepené časti a nechať odvetrať, následne spojiť a poriadne stlačiť.
Lepenie podrážok pri domácej výrobe barefoot sandálov
Lepenie podrážok pri domácej výrobe barefoot sandálov
Zaťažiť kľudne aj svojou hmotnosťou
Po vytvrdnutí lepidla (opäť pozrieť návod) treba obstrihnúť prebytočnú koženku podľa obrysu podrážky. Opäť - dá sa to robiť precízne, opatrne a pomaly a výsledok je priamo použiteľný. Alebo nie až tak precízne a rýchlo a následne zabrúsiť.
Ručná výroba barefoot sandálov - brúsenie podrážok
Nahrubo vystrihnuté podrážky ...
Ručná výroba barefoot sandálov - brúsenie podrážok
... a po zabrúsení
No a podrážka je prakticky hotová - akurát pri Labkách ešte treba vyraziť logo. To sa deje pomocou mosadznej raznice nahriatej v parnom hrnci.
Otlačenie loga sandále Labky na podrážku
Nateraz by hádam aj stačilo, pokračovať budeme v ďalšom článku s popruhmi.